Hitman: Blood Money

Hitman: Code Name 47

سری نسخه های Hitman از مشهور ترین و محبوب ترین بازی های کامپیوتری بین گیمر ها به شمار می روند. شماره یک این بازی در سال 2000 بصورت انحصاری برای PC منتشر شد و با وجود اینکه امتیاز بالایی از اکثر سایت های معتبر مثل GameSpot نگرفت با نوآوری های بی نظیرش در سبک Stealth و Disguise توانست طرفداران زیادی را جذب خود کند، در این بازی شما کنترل قاتلی حرفه ای با اسم کدنیم 47 را برعهده می گرفتید که در آزمایشگاه ژنتیکی به دنیا آمده و بخاطر دو رقم آخر بارکدی که پشت سرش هک شده (040147) او را 47 صدا می زنند. مامور 47 بعد از مدتی درمیابد که غیر از کشتن کاری بلد نیست و او و بقیه Hitman هایی که در آن آزمایشگاه ژنتیکی ساخته شده اند و ساخته می شوند برای کشتن آفریده می شوند. بخاطر همین در آخرین مرحله نسخه یک مامور 47 به محل تولدش می رود و تمامی Hitman ها را نابود می کند و گردن دکتری که خالقش بوده را می شکند.

Hitman: Silent Assassin

نسخه دوم بازی با نام Hitman: Silent Assassin دوسال بعد برای PC و کنسول های PS2، XBOX و GameCube به بازار عرضه شد. این بار ما شاهد یک شاهکار بودیم! گرافیک و موسیقی بی نظیر، گیم پلی و مراحل متنوع بازی و هوش مصنوعی قویتر از این بازی یک شاهکار ساخته بود. داستان بازی مدتی بعد از نسخه یک بازی شروع می شد. مامور 47 برای توبه نزد کشیشی می رود تا گناه هایش را اعتراف کند. در همین هنگام آن کشیش را یک باند مافیا می دزدد و مامور 47 بار دیگر وارد عمل می شود و ماموریت هایش را برای سازمان ICA دوباره شروع می کند... .

Hitman: Contracts

شماره سوم بازی با عنوان Hitman: Contracts در سال 2004 برای PC، PS2 و XBOX منتشر شد. در این بار گویی سازندگان بازی کمبود ایده برای مراحل داشتند! زیرا اکثر مراحل بازی تکرار از نسخه های گذشته بازی بود منتها با گرافیک کمی بالاتر! و کمی آسانتر. مامور 47 این بار در یکی از ماموریت هایش بشدت زخمی شده و در خانه اش در پشت درب مرگ قرار دارد! و به یاد خاطراتش در ماموریت ها می افتد... . بخاطر تکراری بودن ماموریت های بازی متاسفانه این نسخه نتوانست محبوبیت شماره های گذشته را بدست بیاورد و برخی معتقدند که ننگی برای سری Hitman بود.

و سرانجام Hitman: Blood Money

به تازگی شرکت Edios نسخه جدید بازی با نام Hitman: Blood Money را پس از چند بار به عقب انداختن زمان ریلیز بازی و انتظار گزاشتن گیمر ها برای PC، X360، PS2 و XBOX منتشر کرده است. این بار بازی توانست محبوبیت قبل از Hitman: Contracts را دوباره بدست آورد. باری دیگر شما کنترل مامور 47 را در دست می گیرید اما اینبار با گرافیک بالاتر و کنترلی روانتر و البته گیم پلی بهتر!

 

Blood Money از جایی شروع می شود که 47 باید مردی با نام مستعار Swing King را به قتل برساند. این مرد گرداننده پارکی است که در آن انفجار یک چرخ و فلک (Merry Go Round) باعث نابودی انسان های بی گناهی شده است. سازمانی که 47 برای آن کار می کند از پدر یکی از قربانیان این حادثه پول گرفته است تا مامور 47، Swing King را که مشکوک است را نابود کند و عکس آن قربانی را قبل از کشتنش به عنوان "آخرین دیده" (Last Seen) به او نشان دهد. این مرد همچنین در کار مواد مخدر هم بوده است. اما زمانی که 47 به او می رسد تا او را با کشتن از پستی خلاص کند، Swing King را فردی می بند که زانو زده و در حال التماس برای جانش است... ! در این مرحله شما بصورت قدم به قدم (Step By Step) از طریق نوشته های بالای صفحه راهنمایی می شوید که باید چه کار هایی را برای اتمام ماموریت انجام دهید. داستان بازی نسبت به شماره های دیگر Hitman پیشرفت زیادی دارد. شما وقتی وارد بازی می شوید در منوی اصلی (Main Menu) جسد مامور 47 را در کلیسا می بینید که الکساندر و افرادش در کنار جسد مامور 47 هستند... الکساندر و وکیلش را شما در فیلم های بین بازی می بینید که در حال بررسی کارهای مامور 47 هستند و قصد نابودی او را دارند. دلیل نفرت الکساندر از مامور 47 این است که فکر می کند که فلج شدنش تصادفی نبوده و مامور 47 در اینکار دست دارد.

کنترل بازی با اینکه از نسخه های گذشته اش کمی بهتر شده اما باز هم اندکی خشک بنظر می رسد. هوش مصنوعی بازی زمانی شما را متحیر خواهد کرد که بازی را روی حالت Normal یا Expert و Pro بازی کنید. وقتی از کنار پلیس یا دشمن رد می شوید اگر مامور 47 سلاحی در دست داشته باشد آنرا پشت کمرش مخفی می کند که در اکثر مواقع دشمن به او مشکوک می شود . زمانی که به پشت افراد دشمن می روید تا از پشت آنها را بکشید سریع رویشان را به سمت شما برمی گردانند. تنوع سلاح ها در این بازی زیاد است اما شما نیاز زیادی به سلاح های مختلف ندارید. یک کلت Silver کافی است با اینکه در اکثر ماموریت ها شما تفتیش می شوید و سلاح هایتان را ازتان می گیرند، می توانید آنها را در جعبه ای مخفی کرده و با جعبه وارد درهایی شوید که در آنجا شما را بازرسی می کنند. از دیگر قابلیت های جالبی که در این نسخه وجود دارد امکان ارتقاء سلاح هاست. شما با انجام هر ماموریت پول لازم جهت ارتقاء سلاحهایتان با آیتم های Unlock شده را بدست می آورید و می توانید به قدرت سلاح هایتان بیافزایید. هر مرحله شامل گرفتن اطلاعات درباره اهداف ماموریت از دایانا، ارتقاء سلاح ها و در نهایت انتخاب سلاح ها و آیتم های لازم بسته به نوع موقعیت مرحله است.

بازی در مراحل و مکان های مختلفی نظیر پاریس، کوه های راکی، لاس وگاس، می سی سی پی و ... اتفاق می افتد که اکثر مراحل بازی در ایالات متحده است. تنوع مراحل و نوع طراحی ماموریت ها را می توان بهترین قسمت بازی دانست. بطوری که شما می توانید اکثر قربانی های ماموریت هایتان را بصورت تصادفی بکشید. (با این کار شما بعد از اتمام ماموریت Rating بهتری را از آن خود می کنید) برای مثال در یک مرحله قربانی شما یک خواننده است که بعد از اتمام هر ست چند شعله آتش در روبرویش بلند می شود. شما در این مرحله می توانید با دستکاری یک دستگاه که در همان محوطه قرار دارد باعث شوید که شعله های آتش آنقدر زیاد شوند تا خواننده را بسوزانند. خودتان هم از پایین سوختنش را تماشا کنید که بعد از آن یک صحنه جالب تر هم وجود دارد، که خواننده بعد از سوختن خودش را در آکواریوم بزرگی می اندازد و به شکار یک نهنگ تبدیل می شود... .از دیگر مراحل جالب بازی مرحله Opera را می توان نام برد. در این مرحله قربانی شما در حال بازی یک نمایش است و در این نمایش بازیگر دیگری به او تیر میزند (تیر مشقی) شما می توانید از پشت درست در همان زمانی که بازیگر دیگر به قربانی با تیر مشقی شلیک می کند با تیر جنگی قربانی را نابود کنید با این کار دشمن بعد از فرار شما از صحنه متوجه می شود که او مرده است... .

روند گیم پلی بازی شباهت زیادی به نسخه های گذشته دارد . شما در هر مرحله ابتدا راهی برای کشتن یکی از گارد ها یا مستخدمین یا ... در آن مکان پیدا می کنید و بعد از کشتن او یونیفرمش را می پوشید و جسدش را مخفی می کنید. با اینکار می توانید از درب هایی که Security بالایی دارند عبور کنید و ... . همچنین قابلیت هایی نظیر بالا رفتن از نرده ها و ستون ها و پریدن از روی بالکن به بالکن دیگر و عبور از پنجره و راه رفتن در حاشیه نازک دیوار ها و رفتن به بالای اتاقک آسانسور و ... به بازی اضافه شده است. شما می توانید با بیرون آوردن سلاح و رفتن به پشت افراد و زدن کلید E از آنها به عنوان سپر (Human Shield) استفاده کنید. با این کار افراد دشمن در شلیک به شما تردید می کنند. زمانی که لباس یکی از افراد دشمن را می پوشید میزان شک آنها نسبت به تغییر قیافه شما در قسمت HUD بازی در سمت چپ تصویر نمایان می شود. که با زیاد شدن این درجه آنها به شما شلیک می کنند. دوربین بازی از دید سوم شخص (Third Person) می باشد و با فشار دادن کلید F1 می توانید بازی را بصورت اول شخص (First Person) دنبال کنید، دوربین اول شخص بیشتر در مواقع تیر اندازی کار برد دارد تا این کار دقیق تر انجام شود. در Blood Money شما می توانید پس از کشتن افراد جسد آنها را در جاهای مختلفی مخفی کنید. مکان هایی مثل یخچال ها، کمدها و انداختن در فاضلاب ها و بلندی و ... . اگر جسد قربانیان را پنهان نکنید افراد دشمن آنها را می بینند و میزان امنیت را بالا می برند و این برای تغییر قیافه 47 خوب نیست زیرا درجه شک آنها زیاد می شود.

گرافیک بازی نسبت به نسخه های گذشته پیشرفت چشم گیری دارد. طراحی شخصیت ها بخوبی انجام شده است اما مشکلی که در این قسمت وجود دارد این است که بع عنوان مثال چهره تمامی زن ها در بازی دقیقا مثل هم است! استیل مامور 47 در این نسخه بهتر از شماره پیشین است. طراحی مناظر و محیط بازی هم نسبتا خوب است و تنوع محیط های مراحل مختلف بازی باعث می شود که Blood Money برای گیمر خسته کننده نباشد. در یکی از مراحل بازی در نقشه بیش از 500 کاراکتر رفت و آمد می کنند! اما با وجود این بازی کم نمی آورد و تنها 3-4 فریم کم می شود، گرچه اکثر این کاراکتر ها تکراری هستند اما از دست ندادن کم فریم ریت گیمر را متحیر خواهد کرد و راضی خواهد کرد! برای دیدن گرافیک واقعی بازی شما نیازمند یک کامپیوتر قدرتمند هستید. اگر PC شما ضعیف است بهتر است که اصلا سراغ این بازی نروید زیرا از بازی لذت نخواهید برد و علاوه بر محروم شدن از دیدن گرافیک واقعی بازی کمبود Frame Rate شما را در طی بازی آزار می دهد.

صداگذاری بازی بی تردید از نقاط قوت این بازی است و به بهترین شکل صورت گرفته و موسیقی بازی با Sound Track گیرای Jesper Kyd بسیار زیبا است وبه خوبی با بازی هماهنگی دارد. صدا های افراد در بازی متنوع و به خوبی کار شده است. همچنین صدای Effect ها در بازی بسیار واقعی و طبیعی جلوه می دهند.

معرفی شخصیت های اصلی بازی :

Alexander Leland Cayne

الکساندر لیند کین، فردی قدرتمند و توانا و ثروتمند است که زمانی به حرفه اش در سیاست صدمه وارد شد که بر اثر حادثه ای به ظاهر تصادفی او از کمر به پایین فلج شد. این قضیه هرگز نتوانست کین را از کارهایش باز دارد تا جایی کارش را ادامه داد که تبدیل به یک مقام برجسته در کارش شد. او به این قضیه که آن حادثه تصادفی بوده است تردید دارد و بخاطر همین موضوع شروع به مطالعه سابغه و پروفایل های قاتل های حرفه ای کرد. او بر این باور است که فلج شدنش تقصیر مامور 47 است و تلاش می کند تا او را نابود کند.

Diana

دایانا تنها رابط مامور 47 در (ICA (International Contract Agency است. کسی که به مامور 47 کلیه اطلاعاتی را که لازم است را در ماموریت ها می دهد. نقش دایانا در انجام ماموریت ها حیاتی و بسیار مهم است. موقعیت او از نظر سلسله مراتب و اینکه چطور این همه اطلاعات را می تواند بدست بیاورد نامعلوم است. او و مامور 47 هرگز همدیگر را ملاقات نکرده اند و بهمین خاطر اعتماد مامور 47 به او یک واژه کلیدی است. در اواخر بازی بعد از متلاشی شدن کل سازمان دایانا و مامور 47 همدیگر را ملاقات می کنند و ...

Albino

You don't want to kill me 47, I'm just like you. کشتن مرگبارترین قاتل حرفه ای دنیا کار آسانی نیست. او را می توان قوی ترین کسی دانست که قرار است توسط مامور 47 کشته شود. او مانند مامور 47 برای پول آدم می کشد. مامور 47 با او در کاخ سفید و درحالی روبرو می شود که مشغول ترور رئیس جمهور امریکاست... .

شاید بتوان نکات منفی بازی را تکراری شدن انجام ماموریت ها بصورت Disguise و وجود باگ هایی برروی بعضی از کامپیوتر ها دانست که مشکل دوم در اکثر موارد با نصب Patch برطرف می شود. در آخر انجام این بازی زیبا و به یاد ماندنی را به کلیه دوست داران بازی و کسانی که تابحال هیچ کدام از نسخه های Hitman را تجربه نکرده اند توصیه می کنم مطمئنا انجام این نسخه حتی برای کسانی که با سری Hitman آشنایی ندارند پر از نوآوری و جذابیت است. نسخه های X360 و PC از همه لحاظ از بقیه نسخه ها بهتر می باشند و خرید این دو نسخه بیشتر توصیه می شود.

سیستم مورد نیاز: Microsoft Windows 2000/XP (admin rights required) 95/98/ME/NT not supported
Pentium 4 1.5GHz or Athlon XP equivalent
512MB system Memory
Direct3D 9 compliant cards supporting pixel shader 2.0 (nVidia GeForce FX or ATi Radeon 9500)
5GB Free Space

/ 0 نظر / 15 بازدید