نقد بازیAssassin’s Creed

ناشر :Ubisoft

سازنده :Ubisoft

سبک :Action Adventure

بدون شک شرکت یوبی سافت یکی از پر طرفدار ترین شرکت های دنیا در زمینه ی بازی سازی است. احتمالا تمام کسانی که با بازی های کامپیوتری آشنایی دارند با عنوان شاهزاده ایرانی هم آشنا هستند.

اما اینبار شرکت یوبی سافت قدرت خود را نه با ساخت شاهزاده ی ایرانی بلکه با بازی اساسینز کرید یا عقیده ی حشاشیون به رخ رقیبان خود کشید. شخصی به نام دسموند مایلز که تابع آمریکاست توسط یک سازمان فوق سری به ماموریتی فرستاده میشود تا پرده از اسرار گذشتگان بر دارد و اطلاعاتی برای این سازمان بدست آورد. البته این ماموریت کمی با ماموریت های دیگه متفاوت است.مایلز به وسیله ی یک دستگاه که میشود آن را نوعی ماشین زمان به حساب آورد به سال 1191 فرستاده میشود . سالهایی که جنگ های صلیبی به اوج خود رسیده و گروههای مسلمانان و مسیحیان برای تصرف سرزمین های بیت المقدس با هم به مبارزه پرداخته اند.

الطائر ( شخصیت اول بازی ) که جوانی مسلمان است نیز درگیر این جنگ هاست و در این بازی یک قاتل حرفه ای به حساب می آید. او میتواند تمام قتلهایش را بدون اینکه کسی متوجه بشود انجام دهد . البته در بعضی از مراحل شما مجبورید در ملا عام کسی را بکشید که اینبار همه متوجه میشوند! این بازی از لحاظ گرافیک گیم پلی تم داستانی و دیگر مشخصه ها با دیگر بازی های یوبی سافت اندکی متفاوت است.

گرافیک بازی

بازی از گرافیک قابل قبولی برخوردار است که تماشاگر را به وجد می آورد.خود من در بعضی از مراحل به مناظری میرسیدم(مثل بالای مناره ها)که خود بازی را فراموش میکردم و فقط به تماشای محیط مینشستم . گرافیک شهرها در نوع خود بینظیر است.شهر ها در این بازی از روی الگوهای واقعی شبیه سازی شده اند.در بازی چهار شهر با نام های ماسیاف و دمشق و عکا و اورشلیم وجود دارد که هر کدام دارای گرافیک منحصر بفرد خود هستند که از روی مدل های به جا مانده از قرن دوازدهم میلادی طراحی شده اند. محیط های وسیع و زیبایی که در بازی گنجانده شده اند لذت بازی را چندین برابر کرده اند. خود الطایر هم از نظر گرافیکی فوق العاده طراحی شده است.تکان خودن لباس الطایر هم در بازی قابل توجه است. یکی دیگر از زیبایی های گرافیکی بازی گرافیک فوق العاده اسب هاست که مشخص است یوبی سافت مدت زیادی روی آن کار کرده.از نکات دیگر گرافیکی بازی میتوان به نورپردازی خوب بازی اشاره کرد.هنگامی که از مکان های مرتفع بالا می روید و رو به خورشید میکنید و اشعه ی خورشید چشم شما را اذیت میکند به قدرت نورپردازی بازی پی میبرید.در کنار نورپردازی این سایه پردازی است که گرافیگ چشم نواز بازی را زیبا تر کرده است.هنگامی که در شهر ها راه میروید میتوانید نوری را که از سوراخ مناره ها و دیوار ها میتابد را حس کنید.سیستم چرخش دوربین هم گرافیک بازی را بیشتر به چشم می آورد که این یکی از نقاط قوت بازی به شمار می آید.البته بازی از لحاظ گرافیکی باگ هایی دارد که نمیتوان آن ها را جز نقاط ضعف به شمار آورد چون در مقابل نقاط قوت گرافیک اصلا به چشم نمی آیند. در کل میتوان به گرافیک این بازی نمره خوب داد.گیم پلی و روند بازی

شما با انجام این بازی یکی از بهترین گیم پلی هایی را تا کنون در بازیهای کامپیوتری دیده اید تجربه خواهید کرد.حرکات زیبای الطایر در بازی مثل بالا رفتن از مناره ها و مکان های مرتفع- اسب سواری و کنترل بسیار روان اسب -سیستم مبارزاتی عالی و منسجم از جمله نکات مثبت این بازی هستند.در اساسین کرید هر چه زمان بازی میگذرد بیشتر مجذوب بازی میشوید.روند بازی به قدری زیبا و مجذوب کننده است که بازی کننده از انجام بازی برای مدت های طولانی اصلا خسته نمی شود. غیر ممکن است که کسی اساسین کرید را تمام کند در حالی که ماموریت های جانبی آن را تکمیل نکرده باشد.بله ماموریت های جانبی. در بازی تعدادی ماموریت جانبی گنجانده شده است که شما میتوانید آنها را کامل کنید. از جمله ی این ماموریت ها میتوان به کشتن چند نفر بدون اینکه کسی متوجه بشود یا رساندن پیغامی در زمان معینی یا محافظت از یک نفر تا رسیدن به مقصد اشاره کرد. انجام این ماموریت ها بدون شک لذت بازی را چندین برابر خواهد کرد. شما در شهر برای انجام ماموریتتان باید به دیدن یک نفر بروید. او شما را راهنمایی کرده و شما پس از به دست آوردن اطلاعات کافی به سراغ شخصی که باید کشته شود میروید. این قسمت از بازی هم از جذاب ترین مراحل بازیست. شما در این بازی مجموعا 9 نفر اصلی را خواهید کشت.در بازی محدودیتی برای انجام ماموریت ها ندارید یعنی یوبی سافت دست شما را برای انتخاب مراحل باز گذاشته است.از دیگر نکات مثبت بازیکه میتوان به آن اشاره کرد کنترل بسیار روان بازی است. پیشنهاد میکنم این بازی روحتما با جویستیک انجام دهید تا از کنترل آن لذت کافی راببرید. علاوه بر کنترل روان و نرم بازی این سیستم چرخش دوربین است که انجام بازی را دل پذیر کرده است.تقریبا در اکثر بازی ها سیستم کنترل کاراکتر و نحوه ی چرخش دوربین ازمشکلات اساسی است که در این مورد یوبی سافت واقعا سنگ تمام گذاشته. وقتی در شهر راه میروید باید خیلی مواظب باشید که سربازان به شما مشکوک نشوند. حتی اگر مردم هم به شما شک کنند با ایجاد سرو صدا و حرکاتی واقعی که در نوع خود عالی شبیه سازی شده است آن را به اطلاع ماموران می رسانند. اینجاست که هیجان بازی آغاز میشود. حال شما چند راه برای فرار از دست ماموران دارید.1-میتوانید خود را درون کالسکه ای که پر از کاه است مخفی کنید. 2-میتوانید پس این که کمی از سربازان فاصله گرفتید روی یک صندلی در کنار مردم نشسته و سربازها را فریب بدهید.3-میتوانید به سرعت از برج ها و مناره ها یا قلعه ها بالا بروید و از آن ارتفاع خود را به درون خرمنی از کاه بیندازید تا سربازان شما را گم کنند.4-این روش هم کمی با روش های دیگر متفاوت است که میتوانید به جنگ با سرباز ها بروید.البته روش های بیشتری هم وجود دارد که هر کدام لذت خاص خود را دارد.من خودم به شخصه یکی از روش های مخفی شدن را انتخاب میکردم که تقریبا نسبت به روش آخر نیاز به زمان کمتری دارد.شاید خیلی ها فکر کنند چون سازنده های سری شاهزاده ایرانی این بازی را ساخته اند گیم پلی این بازی هم باید مانند گیم پلی شاهزاده ایرانی باشد.اما باید بیان شود که این بازی با شاهزاده ایرانی بسیار متفاوت است.خلاصه در یک جمله میتوان گفت که قوی ترین مولفه ی این بازی گیم پلی آن است که حساب این بازی را از دیگر بازی های این سبک جدا کرده است.صداگذاری بازی

قابل قبول است ولی عالی نیست. البته نسبت به بخش های دیگربازی . صداگذاری بازی به خوبی توانسته جو محیط های که بازی در آنجا انجام میشود را القا کند. دربازی ازموسیقی اصیل مناطقی که بازی در آنجا انجام میشود استفاده شده است. صداگذاری مردم شهرها نیز عالی از آب در آمده. در بازی کمترمیبینید دو نفر از مردم شهر یک چیز را بگویند . (البته به غیر از آنهایی که شبیه هم هستند!) برای صداگذاری شخصیت های اصلی بازی یوبی سافت واقعا عالی کار کرده است . مثلا صدای خود الطائر که خیلی خوب از آب در آمده . معلوم است که یوبی سافت روی صدای المعلم و دیگر شخصیت های بازی هم بسیار کار کرده. در این بازی برای صداگذاری مردم از الگوی واقعی استفاده شده است که این هم به بهتر شدن صاگذاری بازی ببشتر کمک کرده است.در کل صداگذاری بازی عقیده ی حشاشیون قابل قبول است.داستان بازی

یکی دیگر از نقاط قوت این بازی داستان آن است . داستان بازی از آنجا شروع میشود که در سال 2012 شخصی به نام دسموند مایلس توسط یک سازمان فوق سری ربوده میشود تا مورد آزمایش قرار گیرد. در این آزمایشات قرار است که مایلس به گذشته فرستاده شود تا اطلاعاتی از گذشته بدست آورد. مایلس در این آزمایش به خاطرات اجدادش نفوذ میکند . بازی در گذشته در سال 1191 در حال انجام است که این سالها سالهاییست که جنگ ها صلیبی بین گروههای مسلمانان و مسیحیان به اوج رسیده .الطائر در این میان که یکی از اجداد دسموند مایلس هم هست جوانی مسلمان است که وظیفه دارد نه تن از مصوبین جنگ های صلیبی را از میان بردارد.الطائر از شخصی به نام المعلم دستور میگیرد در حالی که نمیداند المعلم نیز یکی از مصوبین جنگهای صلیبی است.الطائر از این قضیه بی خبر است تا زمانی که نفر آخر از تمپلار ها ( یا همان مصوبین) را میکشد و او در اعترافی که میکند این موضوع را برای الطائر آشکار میکند.پس از آن الطائر به نزد المعلم بر میگردد و در نبردی او را شکست می دهد.در کل داستان بازی بسیار فراتر از این حرف هاست که شاید چند صفحه هم برای بیان آن کافی نباشد.

جذابیت بازی

مواردی که در بالا بیان شد نشان میدهند که یک بازی چقدر میتواند جذابیت بالایی داشته باشد. مطمئن باشید که اساسین کرید یک بازی منحصر بفرد خواهد بود. تقریبا اولین باری است که در چنین بازی مهمی جوانی مسلمان نقش اول بازی را بر عهده دارد.گیم پلی فوق العاده- کنترل بسیار روان بازی- داستان فراتر از حد انتظار- گرافیک چشم نواز بازی و موارد بسیار دیگر کمک کرده اند تا یکی از جذاب ترین بازی های سال را پیش رو داشته باشیم. بازی به حدی زیبا و جذاب است که شما رابرای مدت های طولانی پای کامپیوترتان میخکوب خواهد کرد.

سخن پایانی

اگر تا به حال موفق به انجام این بازی نشده اید یا قصد ندارید این بازی را انجام دهید شک نکنید که یکی از بهترین تجربه های عمرتان را از دست داده اید. اگر هم سیستمی دارید که با آن نمیتوانید بازی را اجرا کنید حتما به فکرارتقای آن باشید چون این بازی ارزش آن را دارد که به خاطرش سیستمتان را ارتقا دهید ! این بازی میتواند برای مدت طولانی شما را از کارو زندگی بیندازد!

نقاط قوت : گیم پلی خوب- گرافیک قابل قبول و داستان عالی

نقاط ضعف : تکراری بودن بعضی از مراحل جانبی

/ 0 نظر / 39 بازدید